Prezentácie, premietačky, debaty o cestovaní. Po anglicky. Nebola som si celkom istá, či vôbec Púchovčanov také niečo zaujme. Predsalen hovoriť cudzou rečou pred inými návštevníkmi z nášho mesta-či už známymi, alebo menej-to chce trochu guráže. Práve ľudia z menších miest bývajú najostýchavejší. Spôsobilo mi nesmiernu radosť, keď som videla všetky stoličky obsadené, prednášajúci sa priam vyžíval vo svojej úlohe a diváci sa so záujmom pýtali. Úžasný večer.
Dokonca sme mali návštevníka až z Trenčína, ktorému sa akcia natoľko pozdávala, že sme spoločne zorganizovali sériu prezentácií aj v Trenčíne. Môj bývalý kolega Peter Šurík, ktorý má dnes vlastnú jazykovú školu v TN a potrpí si na kvalite dodávaných služieb, bol skvelým partnerom pri organizácii. S kamarátkami z KC Aktivity sa postarali o celú administratívu, vybrali priestor a zabezpečili občerstvenie. Ja som mala na starosti zháňanie prednášajúcich a hudobných hostí. Nie vždy šlo všetko hladko, ale práve prekážky prinášajú nové príležitosti a skúsenosti.

Prvým prednášajúcim bol asi najväčší cestovateľ v širokom okolí, Štefan Polakovič, ktorý si oprášil spomienky na jeho hodvábnu cestu z Číny až do Turecka. Hudobný sprievod mala pôvodne zabezpečiť Lucka Vonásková z Brna, keďže sa na cestách zoznámili. Čo čert nechcel, len čo sa jej zahojila zlomená ruka, chytila ju zas nejaká viróza. Ako som povedala už skôr, prekážky prinášajú príležitosti. Vďaka tomu sme mohli privítať mladú talentovanú speváčku a gitaristku Natáliu Husárovú a jej kamaráta Mateja Šlahora z Trenčína.

Druhá nasledovala Stredná Amerika od Eriky Strapkovej. Tá nám pripomenula slovíčka dávno zabudnuté. Úplne fascinovala skromné publikum svojou pestrou slovnou zásobou. Muzikanti, ako obyčajne, nemohli prísť kvôli pracovným povinnostiam.(Áno v tomto období sú aj firemné večierky povinnosťami.) Pozvali sme teda druhú mladú miestnu slečnu, tentokrát klaviristku, menom Viki Kováčiková. Vybrala príjemné cover verzie populárnych skladieb.

Táto prezentácia sa ako jediná uskutočnila v centre Trenčína v priestoroch VOICES. Nevedeli ste, že sú presťahovaní z Bratislavy? Áno, máme ich tu po ruke. Ak ich nepoznáte, určite kuknite na ich aktivity. Veľmi obohacujúce.
Ostatné prezentácie hostili priestory Gastro+ . Príjemné priestory, príjemní ľudia, výborné občerstvenie. Mne najviac učarovala domáca limonáda.

Tretiu v poradí predstavil Lukáš Lacko Aljašku jeho očami. Lukáš je tak trochu herec, takže jeho prednášky sú vždy veľmi živé a zábavné. Matej Drobný dotvoril atmosféru piesňami z filmu Into the Wild. Dokonalé.

Ostatní cestovatelia sa rozhodli v decembri dostáť svojmu image-u a odcestovali. Museli sme teda znovu zaloviť v Trenčianskych vodách. Našou zlatou rybkou bola Klára Galusková, ktorá nás vzala do Liberlandu. Krajina-nekrajina na ostrove nikoho medzi Chorvátskom a Srbskom. Klára sa prišla vyslovene porozprávať a vtiahla publikum do debaty. Aj keď jej prednes bol zjavne improvizovaný, dozvedeli sme sa veľa nového a zaujímavého. Fakty, ktoré na internete nájdete len ťažko. Pre odľahčenie atmosféry sme tentokrát zaradili slovenské piesne. Svoju autorskú tvorbu predstavil ďalší skvelý showman Juraj Vačko z Beluše.

Veľké poďakovanie patrí aj Nadácii Orange za umožnenie nádherných komunitných večerov po finančnej stránke.

Minulý rok bol teda cestovateľsky úspešnejší, než som očakávala. Neviem sa dočkať, kam nás cesty zavedú tento rok. U nás v LAMA School určite pripravujeme ešte exotickejšie destinácie ako doteraz. Teším sa aj na Vás!

Veľa šťastných kilometrov!

Travel presentations TN

Post navigation