Máme za sebou prvé stretnutie s eko tematikou. Naše pozvanie prijali vzácni hostia, ktorí sa venujú šialenositam akými sú horolezectvo, skákanie resp. lietanie na padáku, ski-alpinizmus, jaskyniarstvo, štúdium cudzích jazykov… A v neposlednom rade presadzovanie ochrany krás hôr.

S neuveriteľnou ľahkosťou a spontánnosťou odprezentoval svoje úchvatné skúsenosti vrcholový horolezec Michal Sabovčík.

Vzal nás do Himalájí, ale nie len na vrchol Dhaulágirí. Previedol nás celou strasti- aj slasti-plnou cestou. Navštívili sme miestnych ľudí, ich deti, psov, jaky a mulice, nahliadli sme do ich skromného príbytku, stali sme sa súčasťou rituálov pre priazeň bohov, zoznámili sme sa s inými expedíciami v základnom tábore. Pred výstupom sa Michal s kolegami kvalitne aklimatizovali, čo znamenalo stráviť v základnom tábore 40 dní. Tento krok bol pre nich nevyhnutný najmä preto, že títo šialenci sa rozhodli vystúpiť na vrchol vo výške 8167 m.n.m. bez kyslíkových prístrojov! Pre Petra Hámora táto expedícia znamenala pokorenie poslednej osemtisícovky bez prídavného kyslíku a pre Michala zdolanie prvej. Kde iní končia, Michal pokračuje 🙂

Po krátkej prestávke nás do úplne iného kraja vzali Zdeno Dvořák s manželkou Gossiou.

Vďaka ich kvalitne spracovaným videám z dronu sme sa preniesli za polárny kruh do fascinujúcej nedotknutej prírody Nórska. Okrem naozaj skvelého vizuálneho zážitku sme boli obohatení o praktické rady o cestovaní po ďalekom severe. Prezentácia bola nabitá zaujímavosťami, na ktoré by nás asi ani nenapadlo sa spýtať. Napríklad ako sa správať pri stretnutí s polárnym medveďom. (Nie, nie je to plachý oberač čučoriedok, prípadne rabovač kontajnerov, na akých sme zvyknutí v našich končinách.) Dozvedeli sme sa tiež, ako sa vyzbrojiť na dlhé výlety do hôr, kde stretnete človeka iba raz za pár dní. Prezentácia manželov Dvořákovcov jednoznačne namotivovala nejedného účastníka k trochu inej dovolenke.

Za obidva príjemné a ľudské vstupy veľmi srdečne ďakujem prednášajúcim a Mirovi “Hrdlovi” Hlúbikovi a jeho rodine za obrovskú pomoc pri organizovaní celého podujatia. Veľká vďaka patrí aj všetkým návštevníkom, ktorí svojimi štedrými príspevkami zabezpečili pokračovanie udalosti aj do budúcna.

Tešíme sa na ďalšie EKO večery s …

   

P.S.: Keďže prvotnou úlohou eko-večerov je šíriť povedomie o životnom prostredí a propagovať, či pomáhať zabezpečiť jeho ochranu, účastníci mohli podpísať petíciu za zmenu zákona o ochrane prírody v slovenských národných parkoch. Ak Vás táto téma zaujíma, stále môžete petíciu podpísať v LAMA School, alebo si vytlačiť petičný hárok na stránke lesoochranárskeho hnutia VLK.

 

Prvý EKO večer s …

Post navigation